Laboratorija

Kuomet žmogaus dantys yra itin pažeisti karieso ir nėra tikslinga juos plombuoti, ar dėl tam tikrų priežąsčių dantis buvo prarastas, reikalingas protezavimas. Atstatyti prarastus dantis labai svarbu, nes:

  • šalia defekto likę dantys judės į jo vietą;
  • neteisingoje padėtyje esantys dantys traumuoja burnos audinius, ypač periodontą (dantenas);
  • pakrypusius dantis sunku tinkamai išsivalyti, todėl tokie dantys dažniau pažeidžiami karieso;
  • grąžinama prarasta pilnavertė kramtymo ir kalbėjimo funkcija;
  • atstatoma veido simetrija lūpų, smakro ir skruostų srityje, pagražėja profilis;
  • pacientas vėl gali turėti gražią šypseną.

Įvertinus paciento dantų būklę yra parenkamas dantų protezavimo būdas. Dantis galima protezuoti:

  • užklotais, vainikėliais, laminatėmis;
  • tiltiniais protezais;
  • daliniais plokšteliniais protezais;
  • akriliniais plokšteliniais protezais;
  • plokšteliniais protezais su elastine baze;
  • implantais.

Šiuolaikinės technologijos leidžia pagaminti protezą, atitinkantį aukščiausius estetinius ir funkcinius reikalavimus, todėl pacientams tikrai nereikia rinktis tarp grožio ir tvirtumo – kiekvienas protezas gali būti tiek nepriekaištingai estetiškas, tiek patikimas ir atsparus.

 

BALTIJOS ODONTOLOGIJOS CENTRE dirba aukščiausios kvalifikacijos dantų technikai. Laboratorijos specialistų darbe taikomos tarptautiniu mastu pažangios skaitmeninės technologijos, įranga ir kokybiškos medžiagos, kurių dėka užtikrinamas ypatingas gamybos tikslumas.

 

Laboratorijoje gaminami metalo keramikos, cirkonio oksido, bemetalės keramikos, plastmasės, lieti metaliniaiprotezai (vainikėliai, tiltiniai protezai, fiksuoti protezai ant implantų).

Dantų protezus savo sudėtyje neturinčius metalo įprasta vadinti bemetale keramika.

 

Danties protezo bazinė dalis (karkasas) dažniausiai gaminamas iš cirkonio oksida arba ličio disilikato.

 

Jeigu karkasas pagaminamas pilnos anatominės formos, jis tik dažomas specialiais dažais, kad įgautų geresnį estetinį vaizdą, būtų panašesnis į gretimus dantis. Jeigu karkasas gaminamas mažesnio tūrio nei dantis, likusi dalis suformuojama sluoksniuojant keramiką. Trečiasis variantas – sluoksniuota keramika nenaudojant jokio karkaso.

Cirkonio oksido protezai

Protezo karkasas gaminamas pilnos anatominės formos. Estetinis vaizdas išgaunamas naudojant specialius dažus užkepant ant karkaso.

 

Privalumai: tvirtumas iki 1000mPa, atlaiko didelį krūvį, nenuskyla, estetiškai atrodo, – nebūna tamsios juostelės prie dantenų.  Nesukelia alergijų. Cirkonio oksidą geriausiai toleruoja dantenos apie implantą, todėl sumažinama dantenų uždegimo tikimybė.

 

Trūkumai: cirkonis kietesnis už emalį, todėl sąkandyje nusidėvi emalis (negaminamas pilname sąkandyje su antagonistais),  nerekomenduojamas viršuje ir apačioje vienas priešais kitą dėl galimo perkrūvio implantams.

Cirkonio oksido  protezas su sluoksniuota keramika

Protezo karkasas gaminamas iš cirkonio oksido mažesnio tūrio nei dantis, likusi dalis suformuojama sluoksniuojant ir užkepant keramiką. Dėl ypatingo medžiagos tvirtumo galima protezuoti tiek priekinius, tiek šoninius dantis, bei dantų grupes. Cirkonios oksido su sluoksniuota keramika vainikėliai labiausiai tinkami protezuojant ant implantų.

 

Privalumai: Nebūna tamsios juostelės prie dantenų.  Nesukelia alergijų. Cirkonio oksidą geriausiai toleruoja dantenos apie dantį ar  implantą, todėl sumažinama dantenų uždegimo tikimybė.  Sluoksniuota keramika ,,suminkština” sąkandį iki 100mPa, taip pat daug estetiškiau atrodo, dantis tampa skaidresnis dėl užkeptos sluoksniuotos keramikos. Todėl rekomenduojamas priekiniams dantims. Taip pat sąkandyje su gryno cirkonio dantimis.

 

Trūkumai: užkeptos sluoksniuotos keramikos nuskilimai.

Ličio disilikato keramika

Protezo karkasas gaminamas pilnos anatominės formos iš ličio disilikato. Estetinis vaizdas išgaunamas naudojant specialius dažus užkepant ant ličio disilikato karkaso. Ličio disilikatas yra žymiai stipresnis už bet kokią plombinę medžiagą, todėl užtikrinamas ilgalaikis ir patikimas protezavimo rezultatas.  Keramika nekeičia spalvos ir negeria pigmentinių medžiagų, jų nereikia kasmet poliruoti. Iš šios keramikos gaminamos laminatės, užklotai, pavieniai dantų vainikėliai, vainikėliai ant implantų.

 

Privalumai: protezai estetiškai atrodo, nebūna tamsios juostelės prie dantenų. Nesukelia alergijų.

 

Trūkumai: Ličio disilikatas minkštesnis už emalį, todėl protezai kartais skyla, Negalima gaminti didesnių nei 3 vnt tiltų.

Ličio disilikato protezas su sluoksniuota keramika

Protezo karkasas gaminamas iš ličio disilikato, mažesnio tūrio nei dantis. Likusi dalis suformuojama sluoksniuojant ir užkepant keramiką.

 

Privalumai: Nebūna tamsios juostelės prie dantenų. Nesukelia alergijų. Cirkonio oksidą geriausiai toleruoja dantenos apie dantį ar implantą, todėl sumažinama dantenų uždegimo tikimybė. Sluoksniuota keramika ,,suminkština” sąkandį iki 100mPa, taip pat daug estetiškiau atrodo, dantis tampa skaidresnis dėl užkeptos sluoksniuotos keramikos. Todėl rekomenduojamas priekiniams dantims. Taip pat sąkandyje su gryno cirkonio dantimis

 

Trūkumai: užkeptos sluoksniuotos keramikos nuskilimai. Negalima gaminti didesnių nei 3vnt tiltų.

Sluoksniuotos keramikos protezas

Dar kartais vadinama porceliano keramika ar stiklo keramika. Šio tipo protezus sudėtingiausia pagaminti. Tai yra viena iš natūraliausiai atrodančių ir labiausiai estetiškų medžiagų, naudojama priekinių dantų vainikėliams, nes nepritaikyta dideliam krūminių dantų kramtymo krūviui. Iš porceliano keramikos gaminamos ypatingai plonos danties laminates – tai labai plonos porceliano plokštelės, fiksuojamos ant dantų išorinio paviršiaus. Tai estetškiausias ir labiausiai tausojantis dantų atstatymo metodas. Naudojant laminates galima koreguoti priekinių dantų spalvą, formą ar paslėpti plombas. Taip išgaunamas estetiškas vaizdas, pranokstantis helio plombų estetiką, be to atstatomas natūralus danties standumas ir tvirtumas – tai yra patikima ir ilgaamžė priemonė.

Metalo keramika

Metalo keramikos vainikėliai yra gaminami iš keramikos ir metalo. Dantų techniko paruoštas metalo karkasas yra padengiamas keramika, todėl vainikėlis atrodo natūraliai. Tokiais vainikėliais protezuojami tiek priekiniai, tiek galiniai dantys – ne tik dėl natūralios išvaizdos, bet ir dėl tvirtumo, didelio spaudimo išlaikymo kramtymo metu. Tačiau metalo keramikos vainikėliai turi ir trūkumų – jie gali stipriai nudėvėti priešais esantį dantį, kramtymo ar sukandimo metu, gali nuskilti dėl sudėtyje esančios keramikos. Metalo keramikos vainikėliai yra nepralaidūs šviesai, todėl jie nusileidžiai kosmetine prasme tik iš keramikos gamintiems vainikėliams. Pasitaiko, kad dėl metalo sąlyčio su audiniais sukelia dantenų uždegimus, spalvos pakitimus, pakitusį skonį burnoje, alergiją, duoda pilkšvą atspalvį į dantenas.

Plastmasiniai dantų protezai

skirti naudoti laikinai, kol gaminami nuolatiniai dantų vainikėliai. Siekiant gražaus estetinio vaizdo po dantų pašalinimo, kaulo priauginimo ar dantų implantacijos pacientams yra pritvirtinami laikini vainikėliai. Gijimo laikotarpiu jie atkuria kramtymo funkcijas, bet reikia nepamiršti kad ilgainiui jie keičia spalvą ir nusidėvi, todėl turi būti keičiami į nuolatinius vainikėlius.

Akriliniai plokšteliniai protezai

Šie išimami protezaiatstato prarastus dantis tiek viršutiniame tiek apatiniame žandikaulyje, kai  nėra nė vieno danties, jos tiksliai priglunda prie alveolinio kaulo ir dantenų.  Pacientas gali kramtyti, šypsotis, kalbėti, veido profilis yra žymiai gražesnis nei esant be dantų. Didžiausias šių plokštelių trūkumas – jos nesustabdo alveolinio kaulo rezorbcijos. Kramtant savais dantimis kaulas nuolat gauna krūvį. Netekus dantų, kaulas atrofuojasi. Rezorbciją stabdo protezavimas ant implantų.

Dalinis plokštelinis protezas su elastine baze

Tai išimami protezai pagaminti iš neiloninio termoplastiko „Valplast“. Iš šios medžiagos pagaminti protezai nesukelia alergijos, tolygiai paskirsto kramtymo spaudimą, neperkraunami likę dantys ir dantenos, sulėtinama burnos audinių atrofija. Protezasatsparus burnos skysčių cheminiam poveikiui, protezo bazė ilgai nešiojant nekeičia spalvos, jei laikomasi higienos. Protezo pagrindas yra skaidrios, peršviečiamai rausvos spalvos, todėl susilieja su natūralia dantenų spalva, taigi protezas atrodo natūraliai, estetiškai ir yra beveik nepastebimas. Protezas yra plonas ir lengvas todėl greitai prisitaiko burnoje.

Lieti metaliniai protezai

Šie vainikėliaiyra gaminami tik iš metalo. Lieti metaliniai vainikėliai tinka tada, kai pacientui nesvarbus dantų estetinis vaizdas. Jie tinka protezuoti galinius, sunkiai pasiekiamus dantis, kai reikalinga patvari konstrukcija arba gaminant stipresnį tiltinį protezą.

Prisukami vainikėliai (tiltiniai protezai) ant implantų

Implantai naudojami tada, kai reikia atstatyti trūkstamus dantis – vieną, kelis ar net visą eilę. Kai trūksta vieno danties, panaudoti implantą yra pats geriausias sprendimas. Danties implantas atstoja šaknį ant kurio tvirtinama danties karūnėlė. Implantas atstojantis danties šaknį stabdo kaulo sunykimą prarasto danties srityje. Protezuojant dantų implantais išsaugomi sveiki dantys, nes nėra reikalinga gretimų dantų atrama. Taipogi kramtymo jėgos pasiskirsto taip kaip ir su natūraliais dantimis.

Kai trūksta kelių dantų eilėje

yra naudojami mažiausiai du implantai, ant kurių dedamas dantų karūnėlių tiltelis. Paprastai du implantai laiko tris dantų karūnėles, kai kuriais atvejais gali laikyti iki keturių, tačiau tokiu atveju didėja apkrova implantams ir pačiam dantų tilteliui. Būtina įvertinti, kad kramtymo jėga būtų tolygiai paskirstyta ant implantų ir dantų tiltelio. Tai lems protezo ilgaamžiškumą.

Kai žandikaulis yra bendantis

yra galimybė gaminti neišimamą protezą ant implantų ir išimamą dantų protezą fiksuojamą ant dantų implantų.

Neišimami protezai ant implantų

Šio dantų protezavimo metodo rezultatas gali būti prilyginamas natūraliems dantims, nes žmogus jaučiasi ir atrodo kaip su natūraliais dantimis. Paprastai reikalingi 4-6 implantai, tačiau tikslų skaičių nustato odontologas. Dantų laboratorijoje gaminamas dantų lankelis, pasirinktinai iš metalo keramikos ar cirkonio keramikos. Nuo pasirinkimo labai priklausys bendra dantų protezavimo kaina.

Išimami dantų protezai fiksuojami ant dantų implantų

Šis metodas yra artimas klasikiniams protezams nes jie yra išimami, gaminami iš tų pačių medžiagų ir jų priežiūra yra tokia pati. Nakčiai juos reikia išsiimti ir švariai išplauti. Pagrindinis jų privalumas lyginant su klasikiniais protezais tai fiksacija ant implantų. Protezas fiksuojamas ant implantų yra stabilus, nebijosite jog iškris kalbant ar kramtant maistą. Šiam protezavimo metodui naudojami mažiausiai du implantai. Norint pasiekti didesnį stabilumą rekomenduojami keturi implantai. Paties protezo fiksavimui naudojama keletas fiksavimo mechanizmų. 

Populiariausias jų yra rutulinis fiksavimas. Ant implanto yra prisukama rutulio formos atrama, o ant protezo įduba su guminiu žiedu. Dedant protezą į burną, rutuliukas įslenka į proteze esančią įdubą ir fiksuojasi guminiu žiedu neleisdamas jam judėti. Dar galimi sijinis ir magnetinis fiksavimo būdai. Pagrindinis šio dantų protezavimo metodo privalumas yra žema kaina lyginant su neišimamais protezais  ir didesnis patogumas lyginant su klasikiniais protezais.

Atliktas gydymas

Prieš

Po

DANTŲ PROTEZAVIMAS

Viršutinio žandikaulio protezavimas bemetalės keramikos vainikėliais.

5 vnt. sluoksniuota bemetalė keramika.

Sąkandžio kėlimas+estetinis protezavimas. Viršutinis žandikaulis – 12vnt. sluoksniuota bemetalė keramika. Apatinis žandikaulis 12vnt. Dažyta bemetalė keramika (Emax)