Burnos chirurgija 

Dantų šalinimas. Danties šalinimas – labiausiai paplitusi chirurginės odontologijos procedūra.

Dažniausiai pasitaikančios dantų šalinimo priežastys yra šios:

  • stipriai suiręs danties vainikas;
  • danties arba šaknies lūžis;
  • paslankūs ar per ilgai neiškrentantys pieniniai dantys, kurie gali pakenkti nuolatiniams dantims;
  • pūlingas procesas prie danties šaknies;
  • sutrikęs danties dygimas;
  • netaisyklinga danties padėtis;
  • ortodontinė korekcija;
  • išplitusios periodonto ligos.

Visos dantų šalinimo procedūros, tiek paprastos, tiek sudėtingos, atliekamos vietinėje nejautroje. Šios nejautros pakanka, kad visiškai neskaudėtų. Po nesudėtingo dantų šalinimo paprastai patinimo nebūna, pacientai jaučiasi neblogai, yra darbingi.

Dažniausiai pasitaikančios dantų šalinimo priežastys yra šios:

Procedūrą atliekantys specialistai

Burnos chirurgiją atlieka didelę patirtį sukaupę ir aukštą kvalifikaciją turintys gydytojai odontologai.

Protinių dantų šalinimas

Šiuolaikiniam žmogui, pasirodo, užtenka ir 28 dantų, keturi tolimiausi krūminiai dantys, dar vadinami protiniais dantimis, burnoje neberanda vietos. Mūsų proseneliai, valgę kietesnį maistą, žalia mėsą, turėjo platesnius žandikaulius, jų burnoje laisvai tilpdavo 32 dantys. Evoliucijos eigoje kintant mitybai, žmogaus burnoje vietos mažėjo, žandikauliai trumpėjo, todėl protiniai dantys, išdygstantys žmogui jau suaugus – apie 20 metus, dažnai atsiremia į jau esamus. Odontologai neretai pacientų burnoje plika akimi nebepastebi protinių dantų, nes jie neišlenda iš kaulo. Tokie dantys, dar vadinami retinuotais, matomi tiktai rentgeno nuotraukoje. Neretai protiniai dantys būna tik truputį išlindę iš kaulo, labai retai žmogus neturi net šių dantų užuomazgų. Pastaruoju metu gydytojai vis dažniau pacientams siūlo protinius dantis apskritai pašalinti.

Kai dančiui nėra vietos, dėl netaisyklingos jo padėties vystosi kai kurios ligos.Mažai išdygusį dantį dengia gleivinės gaubtas, po juo patekus maisto atliekoms, kyla uždegimas, tuomet skauda ryjant, žiojantis, tinsta dantenos, o blogiausiu atveju uždegimas išplinta į minkštuosius audinius ir net kaulą.Tokiu atveju protiniai dantys yra šalinami.Būdamas netaisyklingoje padėtyje, toks dantis taip pat gali sukelti ėduonį ir šalia esančiame dantyje, šis taip pat pradeda gesti.

Jeigu protinis dantis spaudžia gretimo šaknį, gali pradėti tirpti šaknis, kaulas, tada prarandamas ne tiktai protinis, bet ir šalia esantis dantis. Kartais aplink kreivus ar pusiau išlindusius protinius dantis vystosi cistos, dar labiau pažeidžiamas kaulas.Šios komplikacijos dažniau pasitaiko apatiniuose protiniuose ir šalia jų esančiuose dantyse.

Dar viena iš priežasčių, kodėl pastaruoju metu itin daug šalinama protinių dantų – išpopuliarėjęs ortodontinis gydymas (dantų lankų tiesinimas).Kai žmogaus dantys yra kreivi, norint juos sustumdyti taisyklingai, reikia vietos, tokiu atveju ortodontai dažniausiai prašo šalinti visus keturis protinius dantis ar jų užuomazgas.

Retinuoto protinio danties pašalinimas yra kur kas sudėtingesnė procedūra negu paprasto danties traukimas. Retinuotas dantis – susiformavęs, tačiau taip ir neišdygęs dantis.Norint pašalinti retinuotą protinį dantį, daromi pjūviai – atverčiama gleivinė, antkaulis, nugręžiamas kaulas. Nelengvas ir pooperacinis laikotarpis. Tokie pacientai dažniausiai būna atsiųsti ortodonto.Jei protiniai dantys yra taisyklingai išdygę, negenda, jų šalinti nereikia.

Cistų šalinimas.

Cista – tai ertmė dažniausiai kauliniame audinyje šalia dantų šaknų. Joje kaupiasi granuliaciniai cistos audiniai, pūliai. Cista didėdama tirpdo aplinkinį kaulą, taip silpnėja atrama dantims ties cista, juos gali tekti šalinti.

Didėjant cistai, gali prasidėti uždegimas – atsiranda skausmas, patinsta veidas. Dažniausia cistų susidarymo priežastis – tai infekcija dantų šaknų kanaluose dėl negydytų ar nekokybiškai gydytų dantų šaknų kanalų. Taip pat cista gali išsivystyti iš audinių liekanų, kurių lieka išdygus dančiui.

Cistos šalinimo operacija atliekama vietinėje nejautroje. Atveriama cistos ertmė, išvaloma, pašalinamas cistos apvalkalas. Jei į cistą įeina dantų šaknys, jas reikia rezekuoti (nupjauti) ir retrogradiškai užplombuoti (per šaknies viršūnę). Jei ertmė didelė, ją gali reikėti užpildyti dirbtiniu kaulo pakaitalu. Prieš operaciją būtina pašalinti infekcijos priežastį – sugydyti kanalus. Rekomendacijos po danties šalinimo operacijos.

Skausmas.

Skausmui malšinti naudokite vaistus nuo skausmo, neskystinančius kraujo arba tuos, kuriuos paskyrė gydytojas.

Kraujavimas.

Jei po danties šalinimo procedūros nesiliauja kraujavimas – sukąskite vatos ar marlės tamponėlį ir laikykite apie 20-30 min. Nenustojus kraujuoti – kreipkitės į odontologą.

Rūkymas ir alkoholis.

Po operacijos nerūkykite mažiausiai 4-5 val., o alkoholio nevartokite 24 val. Maistas. Vengti karštų gėrimų ir karšto maisto dieną ar dvi, nes jie skatina kraujavimą ir trukdo susidaryti krešuliui.

Skalavimai.

Neskalaukite burnos ertmės parą po rovimo. Galima gerti nekarštus skysčius, tačiau stipriai neskalaukite ir nespjaudykite, nes iš žaizdos gali pasišalinti kraujo krešulys. Kitą dieną skalaukite dezinfekciniais tirpalais (ypač po valgio).

Kuomet krešulys nesusiformuoja arba tiesiog išnyksta 1-2 dienų laikotarpyje, infekcija išplinta į alveolę, kur susidaro alveolitas – uždegimas. Žmogus ima jausti vidutinį arba stiprų skausmą, kuris kartais nedingsta net ir pavartojus skausmą malšinančių vaistų. Tokiu atveju pacientas jaučią tvinkčiojimą toje vietoje, kur buvo ištrauktas dantis, taip pat šis skausmas gali išplisti į akių, ausų, gretimų dantų sritis. Tokiu atveju reikia kreiptis į odontologą.

Savo šypseną patikėkite į profesionalų rankas

Norėdami atkurti prarastus arba pažeistus dantis, kreipkitės į „Baltijos odontologijos centrą“ jau dabar.