Šiuolaikiniam žmogui, pasirodo, užtenka ir 28 dantų, keturi tolimiausi krūminiai dantys, dar vadinami protiniais dantimis, burnoje neberanda vietos. Mūsų proseneliai, valgę kietesnį maistą, žalia mėsą, turėjo platesnius žandikaulius, jų burnoje laisvai tilpdavo 32 dantys. Evoliucijos eigoje kintant mitybai, žmogaus burnoje vietos mažėjo, žandikauliai trumpėjo, todėl protiniai dantys, išdygstantys žmogui jau suaugus – apie 20 metus, dažnai atsiremia į jau esamus. Odontologai neretai pacientų burnoje plika akimi nebepastebi protinių dantų, nes jie neišlenda iš kaulo. Tokie dantys, dar vadinami retinuotais, matomi tiktai rentgeno nuotraukoje. Neretai protiniai dantys būna tik truputį išlindę iš kaulo, labai retai žmogus neturi net šių dantų užuomazgų. Pastaruoju metu gydytojai vis dažniau pacientams siūlo protinius dantis apskritai pašalinti.
Kai dančiui nėra vietos, dėl netaisyklingos jo padėties vystosi kai kurios ligos.Mažai išdygusį dantį dengia gleivinės gaubtas, po juo patekus maisto atliekoms, kyla uždegimas, tuomet skauda ryjant, žiojantis, tinsta dantenos, o blogiausiu atveju uždegimas išplinta į minkštuosius audinius ir net kaulą.Tokiu atveju protiniai dantys yra šalinami.Būdamas netaisyklingoje padėtyje, toks dantis taip pat gali sukelti ėduonį ir šalia esančiame dantyje, šis taip pat pradeda gesti.
Jeigu protinis dantis spaudžia gretimo šaknį, gali pradėti tirpti šaknis, kaulas, tada prarandamas ne tiktai protinis, bet ir šalia esantis dantis. Kartais aplink kreivus ar pusiau išlindusius protinius dantis vystosi cistos, dar labiau pažeidžiamas kaulas.Šios komplikacijos dažniau pasitaiko apatiniuose protiniuose ir šalia jų esančiuose dantyse.
Dar viena iš priežasčių, kodėl pastaruoju metu itin daug šalinama protinių dantų – išpopuliarėjęs ortodontinis gydymas (dantų lankų tiesinimas).Kai žmogaus dantys yra kreivi, norint juos sustumdyti taisyklingai, reikia vietos, tokiu atveju ortodontai dažniausiai prašo šalinti visus keturis protinius dantis ar jų užuomazgas.