Dantų griežimo ir dilimo profilaktika, bruksizmo gydymas

Kai kurie žmonės susiduria su sunkiai kontroliuojamu ir neigiamą įtaką sveikatai darančiu dantų griežimu (bruksizmu). Remiantis tyrimais, šis veiksnys yra lemiamas patiriamo streso ir psichologinės įtampos, dėl kurios dažniausiai miego metu stipriai sukandame dantis. Dėl to pradedame jausti dantų ir žandikaulio skausmą, padidėjusį jautrumą, susiduriame su estetinėmis problemomis.

Dantų griežimo (bruksizmo) gydymo galimybės

  • Ortodontinis gydymas. Netaisyklingas dantų išsidėstymas lanke arba sąkandis gali būti gydomas breketais arba tiesinimo kapomis.
  • Okliuzinės kapos. Siekiant išvengti dantų kontaktavimo nakties metu, prieš miegą rekomenduojama įsidėti sukandimines kapas, kurios yra patogios ir individualiai pritaikytos.
  • Kineziterapija. Specialios veido mankštos padeda mažinti raumenų įtampą ir smilkininio apatinio žandikaulio sąnario problemas. 
  • Botulino toksino injekcijos. Procedūros metu suleidžiamas preparatas (kas 3–4 mėnesius), kuris atpalaiduoja kramtomuosius raumenis. Dėl botokso sudėtyje esančių veikliųjų medžiagų nerviniai impulsai veido raumenyse blokuojami. 
  • Kompleksinis gydymas. Dažniausiai yra pasirenkamas kompleksinis gydymas: dantų tiesinimo kapos, kineziterapija ir pan.
Dantų griežimo (bruksizmo) gydymo galimybės

Kada reikia gydymo?

  • Dantų paviršiuje matomi nudilimai ir nuskilimai.
  • Pažeista burnos ertmė ir liežuvis, pakitęs sąkandis.
  • Pasireiškia galvos ir žandikaulio skausmai.
  • Traškėjimas ausyse kramtant maistą ir išsižiojus.

Koks rezultatas laukia?

Taikant bruksizmo gydymą, dantys yra atkuriami estetiškai ir funkciškai. Plombavimo ir protezavimo pagalba koreguojamas sąkandžio aukštis, dantų forma ir kiti susiformavę defektai. Atlikus tokias korekcijas, pacientams sugrąžinama ne tik gyvenimo kokybė, bet ir galimybė plačiai šypsotis nejaučiant skausmo.

Kaip sumažinti stresą ir įtampą, susijusią su bruksizmu?

Viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl pradedame griežti dantimis, yra patiriamas stresas ir įtampa. Norint tai sumažinti, rekomenduojame sureguliuoti poilsio ir miego režimą, būti fiziškai aktyviems, labiau atsipalaiduoti bei tinkamai kvėpuoti. Taip pat patariame atrasti ir kitų veiklų, kurios Jums teiktų džiaugsmą bei padėtų geriau, ramiau jaustis.

Ar fizioterapija gali būti naudinga?

Siekiant išgydyti bruksizmą, gali būti taikoma fizioterapija, jeigu esama raumenų įtampos ir kitų pažeidimų. Naudojant įvairiausias paskirtas technikas (pvz., masažą, šilumos ir šalčio terapiją, kitus pratimus), atpalaiduojama veido ir žandikaulio sritis.

Ar bruksizmas gali praeiti savaime?

Jeigu bruksizmas atsirado dėl laikinų veiksnių (pvz., streso ar įtampos), jis gali praeiti savaime, tačiau dažniausiai vis tiek reikia imtis gydymo. Išlikę simptomai kelia diskomfortą, skausmą, taip pat gali sukelti ilgalaikių dantų ir žandikaulių pažeidimų, todėl svarbu nedelsti ir kreiptis pagalbos.

Ar bruksizmui gydyti skiriami vaistai?

Atsižvelgus į kiekvieno paciento situaciją, gali būti skiriami vaistai, siekiant sumažinti simptomus ir kontroliuoti padarinius: atpalaiduojant veido ir žandikaulio raumenis, malšinant skausmą.

Ar dantų protezai yra veiksmingi?

Siekiant gydyti bruksizmą, dantų protezai gali puikiai pasitarnauti. Tokiu būdu dantys apsaugomi nuo griežimo, mažinama žandikaulio sąnario įtampa. Tokie protezai yra gaminami pagal individualius paciento burnos ertmės duomenis.

Savo šypseną patikėkite į profesionalų rankas

Norėdami atkurti prarastus arba pažeistus dantis, kreipkitės į „Baltijos odontologijos centrą“ jau dabar.